Kaip išsirinkti kalnų slidinėjimo slides?

2019-02-25

Slidžių pasirinkimas gali būti nelengva užduotis, bet mes esame čia, kad padėtume Jums! Tinkamų slidžių parinkimą pradedame nuo pačio pagrindinio lygio – koks ilgis Jums tinka. Tai stipriai įtakoja Jūsų sugebėjimai, taip pat slidinėjimo stilius bei šlaito dalis ant kurios slidinėjate. Leiskite mums supažindinti Jus su procesu!

 

Kaip išsirinkti tinkamą slidžių ilgį?

Teisybė yra ta, kad nėra stebuklingos formulės, kuri padėtų nustatyti teisingą ilgį visiems slidinėtojams. Ūgis ir svoris yra puikūs parametrai pradedant rinktis, bet yra dar keli dalykai į ką reikėtų atkreipti dėmesį: slidinėjimo šlaito dalis, sniego tipas ir asmeniniai pageidavimai yra taip pat svarbūs aspektai priimant sprendimą. Bendroji taisyklė renkantis kalnų slidinėjimo slides, kad slidžių ilgis, pastačius jas vertikaliai slidinėtojui, būtų tarp smakro viršutinės galvos dalies. Pažengę arba ekspertai gali rinktis ir ilgesnes slides.

Slidžių ilgis pagal ūgį

Slidinėtojo ūgis

Rekomenduojamas slidžių ilgis

132<

115-130

137

125-140

142

130-145

147

135-150

152

135-155

158

145-165

163

150-170

168

155-175

173

160-180

178

165-185

183

170-190

188

175-195

193

180-200

 

3 priežastys kodėl rinktis trumpesnes slides, artimesnes Jūsų smakrui:

  1. Jūs esate pradedantysis slidinėtojas.
  2. Jūsų svoris yra mažesnis nei vidurkis pagal Jūsų ūgį.
  3. Jums patinka trumpi posūkiai, Jūs retai slidinėjate greitai.

 

3 priežastys rinktis ilgesnį slidžių ilgį, arčiau Jūsų viršutinei galvos daliai:

  1. Jūs slidinėjate greitai ir agresyviai.
  2. Jūsų svoris didesnis nei vidurkis pagal Jūsų ūgį.
  3. Jūs planuojate didžiąją laiko dalį slidinėti už trasos ribų.

Jūsų sugebėjimų lygis

Naujausios slidžių technologijos leidžia net pradedantiesiems slidinėti su gerokai daugiau skirtingų modelių, todėl slidinėtojo lygis nebėra toks reikšmingas matmuo. Visgi yra konkrečios slidžių funkcijos tinkamos tam tikram slidinėtojų lygiui.

Pradedantysis/Pažengęs

Tai pirmus kartus slidinėjantis arba besimokinantis atlikti posūkius vartotojas. Šiam sugebėjimų lygiui dažniausiai reikia rinktis: liaunesnes (minkštesnes) slides, siauriesnio pločio, putos arba liauno medžio slidžių branduolio, capped konstrukcijos. Idėja yra sukurti slides su kuriomis yra lengva daryti posūkius ir atlaidesnes, jeigu padarysite neteisingą judesį. Pridedant rocker (slidžių išlenkimas priekyje arba gale) padės posūkių darymo metu.

Pažengęs/Patyręs

Absoliuti dauguma slidinėtojų patenka į šį lygį, nepriklausomai ar Jūs slidinėjate rytinėse trasose, ar mėgstate purų sniegą. Jūs dažniausiai turėsite platesnes slides nei pradedantieji, su standesnio medžio branduoliu bei “sumuštinio“  tipo šoninės sienelės konstrukcija. Priklausomai nuo slidžių tipo, pažengusiems/patyrusiems slidės gali būti pilno camber, dalinio rocker ar šių dviejų technologijų hibridas.

Patyręs/ekspertas

Nepriklausomai kur slidinėjate, šio lygio slidės skirtos greitai ir agresyviai slidinėjantiems bei turintiems daugiau įgūdžių. Jūs dažnai rasite titano, anglies pluošto bei kitų medžiagų tokio lygio slidėse, tai suteikia papildomo efektyvumo (kaip pvz. stabilumo posūkių metu) greito nusileidimo metu arba kai trasos sąlygos yra sudėtingos. Šio lygio slidės yra standžios tiek išilgai, tiek skersai.

 

Pagrindiniai slidžių parametrai

Yra daugybė faktorių, kurie prisideda prie to, kaip slidinėjant jaučiate slides. Išrinkome 3 pagrindinius, kurie sudaro didžiausią dalį Jūsų pojūčių ir nurodo slidžių tinkamumą kiekvienam slidinėtojui.

1. Plotis per siauriausią slidės dalį

Šis matmuo yra matuojamas slidžių viduryje ir dažniausiai yra siauriausia slidžių dalis. Šios dalies siauresnis plotis leidžia greičiau daryti posūkius nuo briaunos ant briaunos (edge to edge), tuo tarpu platesnis suteikia daugiau “plūduriavimo“ efekto ant puraus sniego. Prie slidžių informacijos dažniausiai rasite 3 matmenis: priekinė slidžių dalis/vidurinė(siauriausia)/galinė slidžių dalis (kaip pvz. 108/68/94).

2. Radiusas

Posūkio spindulys (radiusas) – tai slidės forma, kurią nustato jos viršutinės, vidurinės ir apatinės  dalies plotis, dažniausiai išreiškiamas metrais. Kuo siauresnė slidė per vidurinę jos dalį lyginant su viršutine ir apatine dalimis, tuo trumpesnis posūkio spindulys (radiusas) ir didesnis šoninis slidžių išlenkimas. Tokio tipo slidės leidžia atlikti posūkius greičiau. Tuo tarpu slidės su mažesniu šoniniu slidžių išlenkimu (ilgesnis posūkio spindulys) dažniausiai posūkius atliks lėčiau, tačiau bus stabilesnės greito nusileidimo metu. Moderniausios slidės gali kombinuoti net kelis skirtingų posūkių spindulius and vienos slidžių briaunos (kaip pvz. ATOMIC X9).

Radiusas

Posūkio ilgis

<15m

Trumpas

16m-22m

Vidutinis

>22m

Ilgas

3. Slidžių išlenkimas (camber, rocker)

Slidžių išlenkimas matuojamas procentais ir daugumos gamintojų nurodomas taip:

Priekinės dalies išlenkimas %/viduriniosios dalies išlenkimas %/galinės dalies išlenkimas %.

Pvz. 10/90/0 arba 20/70/10

                                                                                      Camber

 

 Camber yra tradicinis slidžių išlenkimas, kai vidurinė slidės dalis yra išlenkta į viršutinę pusę, o kontaktai su slystamuoju paviršiumi yra arti slidžių kraštų.  Camber reikalauja daugiau preciziškumo posūkių iniciavimo metu ir suteikia išskirtinį energijos perdavimą ir stabilumą ant paruoštų bei kieto sniego trasų. Slidinėtojo svoris yra tolygiai paskirstytas per visą slidės briauną nuo priekinės (tip) iki galinės (tail) dalies ko pasekoje padidėja stabilumas ir judesių informacijos perdavimas posūkių metu. Sportininkai dažniausiai renkasi tokio tipo išlenkimą.

 

                                                                                    Rocker (reverse camber)

 

Įsivaizduokite slidę paguldytą ant plokščio pagrindo, natūraliai rocker formos slidės panašios į vandens slides, kai vidurinė slidžių dalis liečia pagrindą, o priekinė ir galinė dalys išsilenkia į viršų, toliau nuo sniego. Tokio tipo išlenkimas vadinamas rocker. Tokio išlenkimo slidės buvo pradėtos gaminti, kad sukoncentruotų slidinėtojo svorį slidžių viduryje ypatingai lengvam valdymui. Šiais laikais tokio tipo slidės tinkamos  jeigu slidinėjate tik ant puraus ir bedugnio sniego.

 

                                                       Camber su priekine ir galine rocker dalimi

 

Įsivaizduokite tą pačią slidę ant plokščio pagrindo, čia vidurinė slidės dalis yra camber (išlinkusi į viršų), o priekinė ir galinė dalys rocker (taip pat išlinkusios į viršų). Slidinėtojui užsidėjus ir atsistojus ant slidžių, vidurinioji dalis priglunda prie slystamojo paviršiaus, taip turite slidę, kuri plaukia ant puraus sniego, bet taip pat turite ir šoninės briaunos stabilumą posūkių metu ant paruoštos trasos.

 

                                                                Camber su priekine rocker dalimi

 

Slidės su camber ir priekinės dalies rocker išlenkimu yra geriausias balansas daugumai slidinėtojų ir yra populiariausias pasirinkimas šiuo metu. Su tokiomis slidėmis Jūs geriau “plūduriuosite“ ant sniego bei lengviau pasisuksite. Tinkamos tiek ant paruoštų, tiek ant neparuoštų trasų.

 

Slidžių tipai

All mountain (visų šlaitų) – kaip pavadinimas ir sufleruoja šio tipo slidės yra tinkamos ant visų šlaitų. Jos yra sukūrtos susitvarkyti su visomis kliūtimis: puraus arba sunkaus sniego, ledo, stačios trasos ir visko tarp jų. Jeigu planuojate turėti tik vieną porą slidžių, tai Jūsų pasirinkimas. Dažniausiai pasitaikantis plotis per siauriausią slidžių vietą yra tarp 75-100mm.

Powder (puriam sniegui) – šio tipo slidės yra plačios 100mm ir daugiau. Dažniausiai turi tam tikros formos rocker ir yra liaunos. Su tokiomis slidėmis Jūs plauksite ant trasų, kur nėra vėžių arba jos neparuoštos, dar kitaip vadinama bekele. Šių laikų powder slidės yra pakankamai universalios, kad būtų galima maloniai slidinėti ir ant paruoštų trasų.

Karvingo, paruoštoms trasoms – tiems kas mėgsta klasikinį jausmą, kai pastatote slides ant briaunos ir įveikiate tobulą arkos formos posūkį. Trumpesnis radiusas bei mažesnis plotis per siauriausią slidės dalį yra įprasta tokio tipo modeliams.

Park & Pipe – dažnai vadinamos freestyle slidėmis yra tiems kas daugiausiai laiko praleidžia šokinėdami nuo rampų, čiuoždami ant metalinių vamzdžių ir atlikdami kitus triukus, kur po šuolio nusileidžiama nugara į šlaito apačią. Šios slidės dažniausiai yra siauresnės, camber profilio ir beveik visada išlenktais slidžių galais.

Backcountry (turistinės) – sukurtos kopimui į viršų ir nusileidimui į apačią. Tipiškai lengvos, siauros ir naudoja lipdukus (skins), kurie padeda kopti į viršų.

Moteriškos – slidės sukūrtos specialiai moterims dažniausiai yra lengvesnės, liaunesnės ir trumpesnės. Taip pat keliais centimetrais slidžių apkaustų dalis yra pastumta į priekinę dalį geresniam balansui.