Straipsnių Ciklas: "Slidinėjimo Atostogoms Besiruošiant" (3) – Slidės

2021-12-03

Kalno papėdėje posūkį laužiantis slidininkas pasirinkęs individualiai pritaikytas slides ir slidinėjimo lazdas užtikrintam saugumui ir nepamirštamiems įspūdžiams.Pirmosios už lango pasirodžiusios snaigės žiemos sporto entuziastams primena, kad slidinėjimo sezonas jau ne už kalnų. Ne vienerius metus žiemos pramogomis besidžiaugiantys asmenys žino, kad tinkamas slidinėjimo inventorius - sėkmingų ir įspūdžių pilnų slidinėjimo atostogų garantas. Tačiau mėgėjai ar pradedantieji gali neapgalvoti visų svarbiausių detalių, komfortiškumui ir saugumui užtikrinti.

Todėl parengėme straipsnių ciklą, kuriame apžvelgsime koks slidinėjimo inventorius yra būtinas norint tinkamai pasiruošti ilgai lauktoms žiemos atostogoms. Trečioji dalis – slidės bei slidinėjimo lazdos.

 

Pagrindiniai Slidžių Parametrai

Norint slides pritaikyti pagal savo asmeninį stilių ir įgūdžių lygį, reikia atsižvelgti į keletą faktorių. Ilgis, plotis, posūkio spindulys (radiusas) bei standumas – tai pagrindinės ypatybės, kurios turėtų būti aiškiai suprantamos prieš renkantis slides.

 

Ilgis

Vienos bendros taisyklės, nusakančios tinkamą ilgį visiems slidininkams nėra. Ūgis bei svoris dažniausiai yra pagrindiniai parametrai. Tačiau atkreipti dėmesį vertėtų ir į tai, kokia šlaito dalimi slidinėsite bei koks bus slidinėjimo trasos sniego tipas.

Pagrindinis aspektas renkantis kalnų slidinėjimui skirtas slides - ilgis pastačius jas vertikaliai slidininko atžvilgiu. Šiuo aspektu slidės turėtų būti tarp smakro bei viršutinės galvos dalies. Jei esate pažengęs slidininkas galite rinktis ir ilgesnes slides.

Kuo slidžių ilgis didesnis, tuo jos bus stabilesnės greito nusileidimo metu ir darant plačius posūkius. Tuo pačiu jei nuspręsite slidinėti ant minkšto ir puraus sniego paviršiaus, ilgesnis slidžių variantas jums neleis įsmigti gilyn.

Trumpos slidės yra lengvos ir geriau valdomos atliekant staigius ir agresyvius posūkius, todėl šį tipą dažniausiai renkasi mažiau patyrę slidininkai.

 

Plotis 

Slidžių matmenys matuojami milimetrais ir dažnai apima tris skaičius (pvz. 128-98-118 mm.). Patektame pavyzdyje pirmas skaičius reiškia plotį viršutinėje, antras – vidurinėje, trečias – apatinėje slidžių dalyje. Daugumai slidininkų svarbiausias skaičius yra vidurinis, todėl jis yra naudojamas analizuojant ir renkantis tinkamas slides.

Kuo plotis siauresnis, tuo lengviau ją valdysite nuo krašto iki krašto. Kuo platesnis, tuo pavyks geriau laikytis ant puraus arba didelio kiekio sniego.

 

Posūkio Spindulys (Radiusas)

Slidžių radiusas yra matuojamas metrais. Tai parametras, kuris priklauso nuo slidžių formos ypatumų bei jų ilgio. Radiusas leidžia suprasti per kiek metrų įveiksite posūkį atsižvelgiant į tai, kad posūkius atliksite taisyklingai. Verta pastebėti, kad jei nusileidimo metu posūkius atliekate praslysdami, radiuso parametras stipriai išsikraipo. Tuomet renkantis slides šis parametras tampa nebe toks aktualus.

 

Standumas

Standumas taip pat turi didelę įtaką slidžių pasirinkimui. Minkštesnes slides rekomenduojame rinktis pradedančiajam ar naujokui. Taip galėsite lengviau atlikti posūkius, tačiau tai sumažins jūsų stabilumą bei sukibimą su šlaitu. Todėl jei esate sparčiai progresuojantis slidininkas siūlome iš karto rinktis vidutinio kietumo slides.

Vidutinis kietumas yra daugumos slidininkų pasirinkimas. Tai tarpinis variantas, kuris nevargina slidininko bei yra tinkamas ant visų trasų tipų.

Kietas ar labai kietas slides dažniausiai renkasi sportininkai ir daugiau patirties turintys slidininkai. Šis standumo vienetas leidžia tiksliau atlikti norimus veiksmus. Tačiau tuo pačiu iš slidininko yra reikalaujama daug daugiau pastangų bei jėgos.

Jei į kalnus važiuojate ne treniruotis, o pailsėti, ar slidinėjate tik savo malonumui, siūlome šios standumo kategorijos nesirinkti.

 

Slidinėjimo Lazdos

Slidinėjimo lazdos yra būtina slidinėjimo įrangos dalis. Šis slidinėjimo inventorius padeda išlaikyti pusiausvyrą bei tinkamai atlikti posūkius. Taip pat lazdos pravers žygiuojant, čiuožiant ar traukiant vaikus. Aukštesnės klasės slidinėjimo lazdos yra geriau subalansuotos ir turi mažesnį svyravimo svorį, todėl yra efektyvesnės.

Svarbu turėti tinkamo dydžio lazdą, nes jei ji bus per ilga, slidinėjimo metu kūno svorį perkelsite ant kulnų, todėl prarasite kontrolę ir reakciją. Jei lazda bus trumpa per daug palinksite į priekį. Įdomu tai, kad daugelis naujųjų mokyklų bei laisvojo stiliaus slidininkų naudoja daug trumpesnes lazdas.

 

Norėdami komfortiškų ir nepamirštamų slidinėjimo atostogų skirkite laiko pasiruošimui. Įsitikinkite, kad jūsų slidinėjimo inventorius yra tinkamai sukomplektuotas ir atitinkantis jūsų įgūdžius. Jei pasirinksite teisingai, beliks susikoncentruoti į tobulėjimą ir rezultatų gerinimą. O gerai praleistas laikas ir neišdildomi įspūdžiai bus malonus jūsų pastangų įdėjimo rezultatas.